Novinky z ústředí - 2017

 

poslední aktualizace : 7.2.2018; ZS

Novinky z ČCE – únor 2018

 

100 let ČCE. S mottem Radujme se vždy společně oslavíme letos 100. výročí vzniku ČCE. Hlavní celocírkevní slavnost se uskuteční 28. – 30. září 2018 v Pardubicích společně se Sjezdem mládeže. Na 16. prosince 2018 je v Obecním domě v Praze naplánován slavnostní večer. Kromě toho připravujeme řadu dalších překvapení. Brzy spustíme webové stránky věnující se výročí.

 

Postní období. Co můžeme udělat pro svět kolem nás? I k takovému zamyšlení vede postní období, tedy čas před Velikonocemi, který letos začíná 14. února. Českobratrská církev evangelická nabízí lidem hned několik netradičních možností, jak postní dobu strávit, a to postní kalendář nebo akci Autopůst. Novinkou je kalkulačka, díky které si lidé spočítají skutečnou úsporu času při jízdě autem. Více o aktivitách zde.

 

Lži o táboře v Letech. Lživé výroky předsedy SPD Tomia Okamury o koncentračním táboře v Letech pobouřily i nás. Zazněly 27. ledna 2018 v rozhovoru s Danielou Drtinovou pro DVTV. Synodní rada se proto připojila k Židovské obci v Praze a Muzeu romské kultury, které ve svém vyjádření z 29. ledna 2018 vyzývá Tomia Okamuru k veřejné omluvě obětem nacisty iniciované perzekuce a genocidy za pošlapávání jejich památky. Stejně tak vyzývá k omluvě historikům a dalším odborníkům, kteří se tímto tématem zabývají, za lživé překrucování informací o táboře v Letech u Písku.

 

Nový obor EA v Náchodě. První zdravotnický maturitní obor v historii školy otevře letos v září SOŠ sociální a zdravotnická – Evangelická akademie v Náchodě pro třicet studentů. Absolventi oboru Zdravotnický asistent budou poskytovat komplexní ošetřovatelskou péči v rozsahu své odborné způsobilosti. Informace k přijímacím zkouškám budou brzy uveřejněny na webových stránkách školy http://www.socea.cz/.

 

Aktuality z Diakonie: Postní sbírka 2018. Mělo to být jen na pár týdnů, než boje doma v Sýrii skončí. Řada rodin však žije v jordánském táboře Zátarí už šestým rokem. Raním tu chodí každý den do školy. Z války si přinesla strach a noční můry, v noci se často budila s pláčem. Díky programům Diakonie dnes Raním i další děti zvládají překonávat válečná traumata mnohem lépe. Z výtěžku postní sbírky, která letos začíná 14. února a trvá až do Velikonoc, chceme rozšířit komunitní centrum Peace Oasis, kde se naše pomoc odehrává. Pomozte nám vybudovat oázu míru v poušti uprchlického tábora. Více na postnisbirka.diakonie.cz.

Jana Vondrová

Komunikace s médii a veřejností