Novinky z ústředí - 2017

 

poslední aktualizace : 14.10.2017; ZS

Novinky z ČCE – říjen 2017

 

Sjezd (nejen) evangelické mládeže. 6. – 8. října se v Jablonci nad Nisou koná Sjezd mládeže. Téma zní „Wanted: Bůh“. Více na http://sjezd.mladez.evangnet.cz/2017/

 

Modlitba za domov. Ekumenické setkání lidí dobré vůle Modlitba za domov, která se tradičně koná při příležitosti výročí vzniku Československa, se uskuteční v sobotu 28. října v Praze. Téma letošního ročníku zní "Všechno tvořím nové". Program akce zde. Komponovaný pořad v 15 hodin bude přenášet v přímém přenosu Česká televize.

 

Církev a Charta 77 – protest jako dluh a úkol. Moderovaný rozhovor s Milošem Rejchrtem o nepolitické politice evangelíků za normalizace a dnes se uskuteční v úterý 31. října v Knihovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 1). Prezentována bude i publikace Cesta církve – VIII. díl, který přináší dokumenty o podílu věřících na chartistickém hnutí a změnách, které nakonec vedly k sametové revoluci v roce 1989. Více zde.

 

Slovo k volbám. 20. a 21. října se konají volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Už téměř třicet let žijeme v politické svobodě, ale důvěra v politické strany a v politiky je nízká. Jsme přesvědčeni, že stojí za to usilovat o zlepšení správy veřejných věcí a že má cenu se občansky angažovat. Nevzdávejme se zodpovědnosti a pojďme k volbám. Slovo synodu si lze přečíst zde.

 

Sbírka na pomoc znásilňovaným ženám v Kongu. Znásilnění je v Kongu používáno jako válečná zbraň. Cílem není uspokojení sexuální touhy, ale zmrzačení žen, které přináší rozklad celých komunit, v nichž jsou ženy často hlavní ekonomickou silou. Obětmi jsou nejen dospělé ženy, mladé i staré, ale také dívky včetně kojenců. O této situaci mluvil na nedávném valném shromáždění Světového luterského svazu dr. Mukwege, který v roce 1999 založil v Kongu nemocnici poskytující pomoc těmto obětem. Práci nemocnice financuje nadace Panzi Foundation, kterou se synodní rada Českobratrské církve evangelické rozhodla podpořit vyhlášením mimořádné sbírky (č. účtu 7171717171/2700, variabilní symbol 911701). Více zde.

 

Rozhovor s vojenskou kaplankou. Farářka a první česká vojenská kaplanka Gabriela Horáková následuje vojáky i do obtížných situací, včetně zahraniční mise v Afghánistánu. Poslechněte si rozhovor s ní na Českém rozhlasu Plus.

 

Aktuality z Diakonie. Dlouhodobá kampaň Otevřeno seniorům je zaměřena proti společenským předsudkům vůči stáří a stárnutí. K říjnovému mezinárodnímu dni seniorů spustila Diakonie nový web této kampaně na www.otevrenoseniorum.cz. Další novinky z Diakonie v pravidelném zpravodaji.

 

Jana Vondrová

Komunikace s médii a veřejností

.

28.10.2017 Modlitba za domov - 11. ročník ekumenického setkání lidí dobré vůle, který se koná v rámci oslav vzniku československé republiky. Tématem je "Všechno tvořím nové". Modlitba za domov 2017 vyvrcholí koncertem skupiny HRADIŠŤAN a Jiří Pavlica v komponovaném pořadu se zajímavými hosty, mezi kterými budou i představitelé církví sdružených v Ekumenické radě církví v ČR. Koncert skupiny v komponovaném pořadu bude v přímém přenosu přenášet od 15:00 hodin Česká televize na programu ČT 2. V příloze najdete podrobnější informace.

2) 31.10.2017 Den reformace – v tento den uplyne přesně 500 let ode dne, kdy kazatel Martin Luther údajně vyvěsil na dveřích kostela v německém Wittenbergu svých 95 tezí poukazujících na tehdejší nedostatky katolické církve. To je symbolicky považováno za začátek celoevropského reformačního hnutí. Světový lutherský svaz při této příležitosti připravuje lievstream ze šesti kontinentů, který můžete v Den reformace sledovat od 11 do 23 hodin středoevropského času na facebooku LSS, více informací najdete zde. Kdo by hledal liturgickou inspiraci pro bohoslužbu k tomuto výročí, může ji ve čtyřech světových jazycích najít zde.

 

Prosíme, abyste ve svých sborech na tyto dvě ekumenické příležitosti upozornili.

S přáním požehnání pro nadcházející neděli

Daniela Hamrová

Oddělení pro ekumenu a zahraniční vztahy