Muzikoterapie v nemocnici pod Petřínem

 

poslední aktualizace : 12.10.2017; ZS

 

Dozvěděli jsme se na základě doporučení bratra faráře Pavla Pokorného:

Prostředí nemocnice pod Petřínem (neboli NMSKB) je inspirující, osobně znám některé řádové sestry,

které tam pracují. Zaměstnán je tam i Luboš Motýl z našeho sboru.
A paní Pejřimovská je skutečně dobrá muzikoterapeutka.

Doporučujeme vaší pozornosti následující dopis:

 

SHÁNÍME DOBROVOLNÍKY !!!


Dobrý den,

jmenuji se Jitka Pejřimovská a spolupracuji s panem Liborem Svatoněm. Protože pan Libor Svatoň nemá email, poprosil mne, abych Vám napsala.

 

Jsem ráda, že Vás proto mohu takto oslovit.

 

Pan Libor Svatoň provádí muzikoterapii na oddělení nemocnice NMSKB s velmi významným efektem a potřebuje pomoci svážet pacienty do haly, kde muzikoterapie probíhá. A zde prosí o pomoc.

 

Co je systémová muzikoterapie - je to metoda, kdy pacienti na chvíli vstupují do života ne nemocničního, zpívají, poslouchají a vytvářejí hudební kreace na lehce ovladatelné hudební nástroje.

Systémová muzikoterapie není ale jen zábavou - propojuje to, co člověk cítí v těle s tím, co monitoruje mentálně, ale především s tím, kam tíhne svou touhou, kam směřuje svou vírou jako člověk. Touha vyjádřená hudbou, se stává artikulovanější než slovy a kultivovanou - je naplněná nadějí a nese "dobrou zvěst". Proto má systémová muzikoterapie i dobrý vliv na funkce biologické, psychické, sociální a spirituální - je salutogenní - spouští kapacity člověka "ke zdraví". Doplňuje tak léčbu ostatní - medikamentozní i dalších terapií, rehabilitací a pod.

Co potřebujeme - potřebujeme dobrovolníky, kteří by pomohli, jednou za 14 dnů, svézt pacienty do hudební haly (pacienti jsou ponejvíce na vozíčkách), a poté je odvézt zpět na pokoje. Jedná se o středy - svoz od 13h - odvoz asi v 14.30 - 15 hodin.

Co nabízíme - nabízíme, pokud by dobrovolník chtěl zůstat na muzikoterapii, jejich zapojení do dění a radost z toho, že pomáhají.

Můžeme nabídnout i to, že vážné zájemce vzděláme ve vzdělávacím programu - aby nabyli nové profese - muzikoterapeuta v systémové muzikoterapii, kdy by dostali osvědčení. Ti by pak mohli pracovat s pacienty i individuálně pod naším vedením. Není třeba aby byl člověk hudebně vzdělán, je třeba, aby měl srdce na pravém místě a aby byl spravedlivý. Ano, muzikoterapie vyžaduje a rozvíjí morální aspekty a rozvíjí i víru - přirozenou a možná, že i víru v Boha.

Pokud jsem něco napsala nejasně - omlouvám se a doplníme.

 

Pan Libor Svatoň prosí, aby všechna komunikace byla nadále orientována na něj - a sice na číslo 730 563 244.

 

Děkujeme a přejeme pěkné dny.


Mgr. et Mgr Jitka Pejřimovská, PhD.
SUPERVIZOR zapsaný v Evropském muzikoterapeutickém registru

www.muzikoterapie-supervize.webnode.cz
www.mi-cr.cz