Péče o církevní budovy

 

poslední aktualizace : 30.1.2019; ZS

autor textu: TF

 

Českobratrská církev evangelická prostřednictvím svých sborů vlastní kostely, fary a jiné nemovitosti v hodnotě odhadem 2 až 5 miliard Kč. V pražském seniorátu je 31 sborů a hodnota jejich budov se blíží 400 miliónům. Vlastník, který se řádně stará o svůj majetek, musí provádět celoročně drobnou údržbu a opravy, kontroly a revize. Po několika letech je třeba provést střední i větší opravu, případně rekonstrukci. Na to by měl pamatovat rozpočet každého sboru každý rok průměrně částkou asi 200 tisíc Kč. To zcela jistě není reálné, zejména pro menší mimopražské sbory.

 

Budovy nám chátrají. Zanedbáváním oprav a údržby se chátrání zhoršuje a může dospět až k havárii. Čím větší oprava, tím více bude stát peněz.

 

Co se s tím dá dělat? Především na to musíme myslet. V každém sboru. Ne všude však máme hospodářskou nebo stavební komisi vybavenou příslušnými odborníky. Skoro žádný sbor nedokáže pokrýt z vlastních prostředků ani středně velkou opravu svých budov. Pro tyto případy máme v pražském seniorátu dva nástroje: pomocné dílo Jeronýmovy Jednoty pro financování staveb a poradní odbor stavební (POST) pro pomoc při jejich přípravě a organizaci.